Kamera Akcja po raz ósmy czyli jadę do Łodzi!

Już dziś Łódź znowu zamieni się w filmowe centrum dowodzenia. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja startuje po raz ósmy, ja wybieram się po raz drugi i to z wielką radością.

Festiwal kupił mnie totalnie gdy byłam pierwszy raz w Łodzi dwa lata temu i przy okazji tego odbyło się też Spotkanie Blogerów Filmowych, o którym nawet napisałam. Sympatyczna atmosfera, masa różnorodnych filmów, bogaty program wydarzeń towarzyszących – wszystko to złożyło się na jeden z lepszych filmowych eventów na których byłam i tym razem mam nadzieję również się nie zawieść.

Przedstawiam najciekawsze smaczki tegorocznej edycji. Mimo że będę dopiero od soboty, to filmowe atrakcje ruszają z kopyta od jutra i naprawdę jest w czym wybierać.

FILMOWE DOZNANIA

Niemiłość Zwiagincewa zebrał świetne recenzje na tegorocznym festiwalu w Cannes. Film nakreśla nam sytuację w Rosji, o której ciężko nam powiedzieć coś ponadto to pokazywane w wiadomościach. W filmie reżyser stara się pokazać właśnie tę ukrytą prawdę i brzmi to bardzo zachęcająco. Wcześniejszy film Lewiatan również zgarnął masę statuetek warto więc nadrobić ten tytuł. Niemiłość będzie można zobaczyć już jutro.

Zmysłowe Porto i wzruszająca Maudie byłyby moim wyborem na piątek a dzień warto zwieńczyć filmem dokumentalnym Cinema Futures – o rozwoju technologii filmowej i nie tylko. Gratka którą mam na liście od dawna, aż szkoda że Łódź jest od Śląska tak oddalona a urlop w pracy się skończył.

kameraakcja_przeminelozfilmem2

The Square które gości obecnie w kinach studyjnych rozpoczniemy weekendową przygodę z Kamerą Akcją.

Są też premiery – 20th Century Woman, Borg/ McEnroe oraz wyczekiwane przeze mnie Sing Street twórcy Begin Again i Once.

To tylko kilka tytułów, zapewniam jednak że każdy znajdzie coś dla siebie w tak bogatym repertuarze jeśli jednak Wam mało to…

Oprócz relatywnie nowych filmów programerzy przygotowali nam retrospektywę wyjątkowego reżysera jakim jest Denis Villeneuve, twórca niepokojących, głęboko zapadających w pamięć tytułów takich jak Pogorzelisko, Labirynt czy Wróg.

DYSKUSJE

Festiwal Kamera Akcja to wiadomo że filmy, ale wydarzenie jest bardzo bogate w panele dyskusyjne i warsztaty, na które trzeba zapisać się wcześniej ale na pewno warto to zrobić. Szczególnie polecam bloggerom, ja dowiedziałam się całkiem sporo i to niezwykła okazja porozmawiać lub przynajmniej posłuchać ludzi z branży filmowej. Dzisiaj chociażby odbędzie się dyskusja o krytyce w postach. W niedzielę warsztaty Krytyk czy Bloger.

A TO NIE WSZYSTKO!

Oprócz warsztatów na uczestników czeka Test o Łodzi Filmowej czy wycieczka po Muzeum Kinematografii. W weekend dzień możemy też zacząć od śniadania z książką. Wieczorami z kolei integrujemy się w klubie Pzechowalnia. Gdyby tego było mało, organizatorzy zadbali też o brzuszki uczestników i w kilku zacnych miejscach można dostać zniżkę na karnet lub spróbować specjalnego, festiwalowego menu. Nie omieszkam sprawdzić.

Jak widać Festiwal choć jest bardziej lokalny i z pewnością dla branży przyćmiony choćby kończącym się Warszawskim Festiwalem Filmowym jest wydarzeniem wyjątkowym bo żaden festiwal tak jak Kamera Akcja nie dba o swoich uczestników. Byłam już w kilku innych miejscach, sporo festiwali zostało mi do sprawdzenia jednak gdy myślę o Kamerze Akcji, to wzbierają we mnie jedynie pozytywne odczucia.

To co, widzimy się pojutrze? 🙂

Izabela Dzierżek