Ćma barowa w Hollywood

Hollywood Charles’a Bukowskiego to opowieść o kulisach powstawania filmu Ćma Barowa, do którego autor napisal scenariusz. Zarówno o filmie jak i książce dzisiaj, bo to było moje pierwsze spotkanie z pisarzem, i to zadziwiajaco udane, choć jego twórczość jest bardzo specyficzna.

Pod koniec ksiazki Bukowski oglada swoj film w kinie i słyszy komentarz na swój temat jakoby był starym pijakiem, ktory nienawidzi kobiet i dzieci. Rownież miałam taki obraz jego osoby, ale postanowiłam sie przekonać a samym filmem Ćma Barowa zainteresowalam sie ze wzgledu na Faye Dunaway, która pojawia się w Ćmie Barowej po długiej nieobecności jako wspomnienie dawnego, Złotego Hollywood. I faktycznie, błyszczy.

Fabula filmu skupia sie na obdartym pijaku, Henrym Chinaski (Mickey Rourke), ktory spędza dnie na piciu i bójkach. Ach, od czasu do czasu pisuje wiersze. Woli jednak to pierwsze. Towarzyszymy mu w eksploracji obskurnych, zadymionych mordowni. Poznajemy całą gamę wyrzutkow społeczeństwa, gdzie każde spotkanie musi być suto zakrapiane by przetrwać kolejna noc, a potem kolejny dzień. Widzimy przykry obraz pokonanego społeczeństwa, które woli odurzyć się alkoholem niż stawić czoła życiu. Chinaski dorzuca do tego swoja cegiełkę, bo choć mógłby skupić się na szlifowaniu warsztatu, to woli karmić swoja paranoję alkoholem.

przeminelozfilmem_barfly

Początkowo Bukowski zarzucał Rourke zbyt duże egzaltowanie, lecz po premierze zmienił zdanie i pochwalił pracę aktora.

Pewnego dnia do baru trafia jeszcze bardziej zagubiona dusza, Wanda (Faye Dunaway) i dwójka bohaterów łączy siły w marnowaniu swojego życia nad kieliszkiem. Jest już w tym jednak mniej samotności, a więcej radości niemniej jednak oboje mają bardzo otwartą wizję związku i ranią się wzajemnie swoim nieprzystosowaniem do społeczeństwa.

Bukowski w Hollywood podkreślał, że nie żałuje tego okresu w swoim życiu i uważa, że taki przebieg rzeczy był naturalny. Musicie bowiem wiedzieć, że pisząc Hollywood jest już starszym facetem, ustatkowanym jednak wciąż starającym się korzystać z życia – nie odmawia sobie wina oraz wyścigów konnych. I jest narratorem bardzo sympatycznym Nie mogłam go niepolubić. Przy czym warto dodać – Ćma Barowa to jedyny film do którego napisał scenariusz ponieważ gardził tym światem – fałszywymi uśmiechami, ciemnymi interesami, walką o wieczną młodość. Książka to bardzo mroczny obraz kulis powstawania filmu. Filmu w dodatku niskobudżetowego, który nigdy nie stał się wielkim hitem. Można więc sobie wyobrazić jaka walka toczy się przy blockbusterze.

przeminelozfilmem_barfly

Ćma Barowa (aka Taniec Jimmy’ego Beana) ułożyła się w głowie Bukowskiego bardzo klarownie, razem z obsadą. Mickey Rourke nie był pierwszym wyborem scenarzysty, rola Chinaskiego była rozpisana dla Seana Penna uważam jednak, że Rourke spisał się znakomicie i po przeczytaniu Hollywood widzę, że udało mu się upodobnić do pisarza. Również nie da się go nie lubić.

By w ogóle ten film zaakceptować i nie wyłączyć z niesmakiem trzeba założyć, że bohaterowie nie są normalni a wyznawane przez nich wartości, a raczej brak jakichkolwiek wartości jest na porządku dziennym i nie nam to oceniać. Dajmy się po prostu porwać barowym bójkom, romansu rodem z Bonnie i Clyde. Z pewnością każdy widz zapamięta scenę zbierania kukurydzy.

A Hollywood, choć napisana w formie raczej luźnego dziennika to dobra lektura na start z twórczością Bukowskiego i prawdopodobnie bardzo podobna do innych. Mylę się? A może macie gorsze doświadczenia?

Ćma Barowa nie była straconym czasem, szczególnie po przeczytaniu książki. Odsuwając na bok nonszalancję Bukowskiego i przekręty które miały miejsce z budżetem, to jest to przyład filmu, który był marzeniem twórców praktycznie niemożliwym do zrealizowania, a jednak dopięli swego i dali z siebie 100% – produkcja i obsada – by stworzyć perełkę zdjęciową opowiadającą bardzo słodko-gorzką historię. Film zaprezentowano w Cannes, gdzie jak się spodziewano, nie zdobył aplauzu.

Izabela Dzierżek